Keratin ( Saç Proteini ) ile Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin, saçın özü ve saç proteinidir. Keratin market’ten şartlarınıza ve doğanıza uygun seçip aldığınız keratin bakım ürünleriyle açıklanan şekilde bakım uygulayabilirsiniz.

Keratin ( Saç Proteini ) Nedir?

İşe keratin nedir onunla başlayalım. Keratin, cilt, saç ve tırnaklarda bulunan bir proteindir ve ana bileşenidir; saçın oluşumu keratin bağlantılı proteinlerdir. Keratin hem saç telinin dış tabakalarında, hem de saçın iç çekirdek yapısında temel işlev gören bir proteindir.

Fiziksel, kimyasal ve / veya güneş ışığı, rüzgar, soğuk hava koşulları gibi çevresel faktörler saçtaki keratini tüketir. Saçın keratin kaybı saçta gözeneklerin açılarak zayıflamasına sebep olur. Keratin yenilenmesi saçın yüzeyinin düzgün olmasına, saçın daha genç, sağlıklı bir görünüm, ve sağlamlık, elastikiyetini geri kazandırır.

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde keratin bakımı yapmanın bir çok anlatımı ve yol vardır. Keratin marketi bloğumuzda kısaca bizde değinmek istedik.

Hemen konumuza geçelim; saçınızda keratinli maskeyi bekletmenizde fayda vardır. Keratin Market’ten bulabileceğiniz b5 vitamin ve e vitaminini kullanmanız fayda sağlayacaktır. Bakımın tarifi şu şekildedir:

  • 2 Yemek Kaşığı Keratinli Maske
  • 5 ml Keratin
  • 2 Çay Kaşığı B5 Vitamini
  • 2 Çay Kaşığı E Vitamini
  • 1 Tatlı Kaşığı Hindistan Cevizi Yağı

Tarifteki ürünleri saçınızda 1-2 saat beklettikten sonra saçınızı yıkayın. Keratin işlemini gece yapıp bekletmek faydayı daha çok arttırır. Keratin karışımını saçınızda bekletirken bone benzeri ince bir şeyle sarmanız ve sıcak havluyla 10 dk bir havalandırmalısınız. Bu işlem keratinin saçınıza daha iyi işlemesine yardımcı olur. Durumunuz müsaitse keratin maskesini gece boyunca bekletebilirsiniz.

Keratin Doğada Nerelerde veya Nelerde Bulunur?

Keratin doğada bulunan bir proteindir. Öncelikle av hayvanlarında yoğun şekilde bulunmaktadır. Keratin proteinin yoğun bulunduğu av hayvanları şunlardır: antilop, bizon, geyik, tavşan, sülün, yaban ördeği, kaz ve hindidir.

Keratinin en çok bulunduğu bitkiler şunlardır: Havuç, Kavun, Tatlı patates, Mango, Ispanak, Kabak, Brokoli’dir.

Keratin için biyotinin önemine dikkat çekerek yazımızı sonlandıralım. Yumurta, badem, çilek ve muz keratin bakımından zengin olmalarının yanında size biyotini sunarlar. Biyotin vücudunuzun size ekstra keratin üretmeye yardımcı olan mineraldir. Beslenmenize dikkatiniz size güzel bir yaşam sağlayacaktır.

Güzel bir yaşam yaşıyor olmanız bizim için önemlidir çünkü siz çok önemlisiniz.

Bir yanıt yazın