Keratin: Saç İçin Faydaları ve Kullanım Alanları

Keratin saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı oluşturan protein türüdür. Ayrıca keratin iç organlarınızda ve bezlerde bulunur. Keratin, vücudunuzun ürettiği diğer hücrelere göre çizilme, yırtılma veya hasar görme durumlarında daha dayanıklı koruyucu bir proteindir.

Keratinin Avantajları ve Sonuçları

Saçlarında keratin kullanan kişiler, sonuç olarak saçlarının daha pürüzsüz ve kolay yönetildiğini söylüyorlar. Keratinin sonuca yönelik etkileri, saçınızın başlangıçta sağlıklı olup olmamasına, saçınızın doğal kalınlığının ne olduğuna ve ne tür bir keratin tedavisi kullandığınıza bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Keratin, saç tellerinizi oluşturmak için üst üste binen hücreleri yumuşatarak çalışır. Saç kütikülü adı verilen hücre katmanları teorik olarak keratini emerek saçların dolgun ve parlak görünmesini sağlar. Keratin ürünleri ayrıca kıvırcık saçların daha az kıvırcık, stil açısından daha kolay ve görünüşte daha düz hale geldiğini iddiasına sahiptir.

Keratin ile kalıcı saç düzleştirme, keratin bakımı ve keratin uygulamaları ömür boyu süren bir şey değildir. Keratin ile kalıcı saç düzleştirme ürünün içeriğine göre 4-6 ay arasında olabilir. Kalıcılıktan daha ziyade içeriği daha az zarar içeren ürünleri tercih edip geçici güzel görünümleri tercih edin.

Keratin Bakımı Yöntemleri ve Kullanımları

Salonda keratin uygulamaları

Salonlarda Brezilya Fönü, keratinli saç bakımı, saç botoksu olarak adlandırılan işlemler keratin tedavisi, uygulamaları olarak sunulur. Bu işlemler yoğun keratin kullanma, yükleme yöntemi olarak birkaç adımda yapılır.
İlk olarak, salonda ıslak saçınız kurutulmadan ve düzeltilmeden önce saçınıza formaldehit içeren bir krem uygulanır. Tedavi uygulandığında saçınızı birkaç gün yıkamamanız istenir. Kimyasalların yıkanması için salonu ziyaret ettiğinizde, düzeltme etkisini “ayarlamak” için başka bir tedavi uygulanır. Bu tedavinin 12 hafta sürdüğü iddia edilmektedir.

Keratin Serumları, Şampuanları, Maskeleri Ve Saç Kremleri

Keratin serumları, maskesi, şampuanları ve saç kremleri salonda uygulanan keratin bakımı, tedavisi ile aynı sonuca ulaşamayabilir. Ancak saçları daha fazla hasara dayanıklı hale getirdiğini ve ısı ve saç boyası ile kurumuş saçları onarmaya yardımcı olur. Güvenilir kaynak olarak alınabilecek bir çok araştırmacının ortaya koyduğu bilgi: keratinin aktif bileşenlerinin daha güçlü saçlar isteyen insanlar için yardımcı olduğudur.

Keratin takviyeleri

Hemen hemen bütün sağlık marketlerinde keratin takviyesi bulabilirsiniz. Keratin takviyeleri, toz ve kapsül formlarında gelir. Keratin takviyeleri riski olmayan ürünler değildir. Aşırı kullanımında, vücudunuzda çok fazla protein birikmesine neden olabilirler.

Keratin Bakımının Maliyeti

Yaşadığınız yere göre fiyat aralığını değiştiren başlıca etkenler, güzellik uzmanının yeterliliği, keratin ürününün kalitesidir.

Ayrıca bazı marketler, eczaneler ve güzellik mağazalarında evde keratin bakım seti, kitlerini uygun fiyatlarda bulabilirsiniz. Keratin bakımını, uzman tarafından gerçekleştirilişini görmediyseniz, evde doğru şekilde uygulamakta zorlanabilirsiniz. Bu deneyim için internette bulunan videolardan yararlanabilirsiniz.

Keratin Kullanımında Olası Riskler Ve Yan Etkiler

Keratin bakımı ve kullanımında dikkat edilmesi, bilinmesi gereken başlıca konu içerdiği formaldehittir. Ev kullanımı ürünlerinin çoğunda formaldehit bulunmamaktadır.

Salon keratin bakımı ürünleri büyük miktarda formaldehit içerir. Kuaför salonlarında çalışan bazı çalışanlar, burun kanaması ve solunum problemlerini keratin tedavi ürünlerinin kullanımından ve dumanlarını zaman zaman tekrar tekrar solumaktan sounlarla karşılaşmışlardır.

Kullanımda formaldehit seviyeleri, kimyasal maddelere maruz kalma sayısı salon çalışanları için önemlidir.

Formaldehit veya solunum problemlerine duyarlılığı olan kişiler keratin bakımından kaçınmalıdır.

Keratin Kullanımı

Salonda kullanımlardan önce evde keratin bakım setleri kullanıp, ürünleri anlayıp ondan sonra bir bakım şekli belirlemeniz işinize yarayabilir.

Kıvırcık saç keratinden sonra eski haline döner mi diye merak edenlere de uyarımızdır, genelde eski haline dönmez. Dönmesi çok zordur.

Bir yanıt yazın