Saç Uzatmak İçin En İyi 14 Yiyecek ve Gıda Türü

Genci yaşlısı ayırt etmeksizin birçok insan, yaşamının her döneminde güçlü, canlı ve sağlıklı saçlar ister. Yaş, sağlık, genetik ve beslenme gibi faktörlere bağlı olarak saçınız ayda yaklaşık 1,25 cm (yaklaşık 1,25 cm) ve yılda 6 inç (15 cm) uzuyor.

Yaş ve genetik gibi faktörleri değiştirmeniz zor olsa da beslenme ve diyet sizin kontrolünüzdedir. Aslında, doğru besinlerden yoksun bir beslenme saç dökülmesine ve zayıflıklara neden olabilir.

İşte saç uzatmasını ve saçın gücünü arttırmak için yiyebileceğiniz en iyi 14 yiyecek.

1. Yumurta (Keratin üreten biotin kaynağı)

Yumurta, saç büyümesini artırabilen iki besin maddesi olan harika bir protein ve biotin kaynağıdır.

Saç folikülleri çoğunlukla proteinden yapıldığı için yeterli protein tüketmek saç uzaması  için önemlidir. Protein eksikliği olan beslenme biçimlerinde saç dökülmesinin arttırdığı gözlemlenmiştir.

Biotin, keratinin yani saç proteininin üretiminde ana maddedir. Bu yüzden biotin içerikli ürünler tüketmek saç bakımında önemlidir. Araştırmalar ayrıca, daha fazla biyotin tüketmenin, biyotin eksikliği olan kişilerde saç uzamasını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yumurtanın da dahil olduğu dengeli bir beslenmede biyotin eksikliğinizi minimuma düşürmüş olursunuz. Yumurta ayrıca harika bir çinko, selenyum ve diğer saç için sağlıklı bileşenlerin besin kaynağıdır. Bu yumurtayı iyi bir saç sağlığı için tüketilen gıdalardan biri yapar.

Özetle yumurta; saç sağlığı ve uzaması için önemli olan mükemmel bir protein ve biotin kaynağıdır.

2. Karpuz benzeri C Vitamini Yüksek Meyveler

Meyveler saç büyümesini artıracak faydalı bileşenler ve vitaminlerle doludur. Karpuz gibi meyveler güçlü antioksidan özelliklere sahip ve C vitamini içerir.

Antioksidanlar, saç köklerinin serbest radikal denilen zararlı moleküllerin zarar görmesine karşı korunmasına yardımcı olabilir. Bu moleküller vücutta ve meyvelerle doğal yoldan alınır.

Örneğin, 1 bardak (144 gram) çilek, günlük C vitamini ihtiyacınızı % 141’sini etkileyici bir şekilde sağlar.

Ayrıca bedenimiz, saçları kırılgan hale gelmesini ve kırılmasını önlemeye yardımcı olan bir protein olan kolajen üretmek için C vitamini kullanır. Dahası, C vitamini vücudun diyetten demiri almasına yardımcı olur. Düşük demir seviyeleri saç dökülmesine bağlı anemiye neden olabilir.

Özetle C vitaminli meyveler, saç uzamasını artırabilecek antioksidanlar ve vitaminler gibi bileşenlerle yüklüdür. Örneğin, çilek saç uzamasını artırabilen iki faktör olan kolajen ve demir emilimine yardımcı olan C vitamini bakımından zengindir.

3. Ispanak ( Saç Dökülmesi Önleyici Olabilir)

Ispanak, saç uzamasını artırabilen folik asit, demir, A ve C vitaminleri gibi faydalı besinlerle dolu sağlıklı bir sebzedir. A vitamini cilt bezlerinin sebum üretmesine yardımcı olur. Bu yağlı madde saçı sağlıklı tutmak için saç derisini nemlendirmeye yardımcı olur.

Bir bardak (30 gram) ıspanak günlük A vitamini ihtiyacınızın % 54’ünü sağlar.

Ispanak ayrıca saç uzaması için gerekli olan demirin bolca bulunduğu bir sebzedir. Demir, kırmızı kan hücreleri yoluyla metabolizmanızı besler. Saçların uzaması ve onarımına yardımcı olmak için vücuta oksijen taşınmasına yardımcı olur.

Özetle ıspanak; saç uzamasını artırabilen folik asit, demir ve A ve C vitaminleriyle yüklüdür. Bu besin maddelerinin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir.

4. Yağlı Balıklar (Sağlıklı Saçlar İçin Balık veya Balık Yağı Kullanılabilir)

Somon, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklarda saç uzamasını artırabilecek besinler vardır. Balıklar, saç uzamasında etkili olan Omega-3 yağ asitlerinin önemli kaynaklarıdır.

Bir araştırma için 120 kadında yapılan bir çalışmada, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin yanı sıra antioksidanlar içeren bir takviye almanın saç dökülmesini azalttığını ve saç yoğunluğunu arttırdığı gözlemlenmiştir.

Bir başka çalışma, balık yağı takviyesi almanın, saç dökülmesi olan kadınlarda saç dökülmesini önemli ölçüde azalttığını ve saç uzamasını arttırdığını göstermiştir.

Özetle yağlı balıklar, aynı zamanda güçlü ve sağlıklı saçları sağlayabilecek, yardımcı olabilecek besin, protein, selenyum, D3 ve B vitaminleri, vitamin kaynaklarıdır. Somon, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar, saç büyümesinin ve yoğunluğunun artmasıyla ilişkilendirilen büyük omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır.

5. Tatlı Patates (Sağlıklı Saç Uzatan Beta-Karoten Kaynağı)

Tatlı patates harika bir beta-karoten kaynağıdır. Vücut bu bileşiği iyi saç sağlığıyla bağlantılı olan A vitaminine dönüştürür. Orta boy tatlı patates (yaklaşık 114 gram) günlük A vitamini ihtiyacınızın dört katından fazlasını sağlayacak kadar beta-karoten içerir.

Araştırmalar, A vitamininin saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olan sebum üretimini desteklediğini göstermiştir. A vitamini aynı zamanda saç uzatma hızını hızlandırabilir ve daha kalın saçların saçlar sağlayabilir.

Özetle tatlı patatesler, sebum üretimine yardımcı olan A vitamini ile doludur. Saç uzamasını hızlandırmaya yardımcı olabilecek başka faktörlere de sahiptir.

6. Avokado (Saç Uzatan E Vitamini Kaynağı)

Avokado, lezzetli, besleyici ve mükemmel bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Saç uzamasını artırabilen dolu dolu bir E vitamini kaynağıdır. Orta boy avokado (yaklaşık 200 gram) günlük E vitamini ihtiyacınızın % 21’ini karşılar.

C vitamini gibi, E vitamini de serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stres ile mücadeleye yardımcı olan bir antioksidandır.

Bir çalışmada, saç dökülmesi olan kişiler sekiz ay boyunca E vitamini takviyesi aldıktan sonra % 34.5 daha fazla saç oluşumu ve uzaması yaşamışlar.

E Vitamini ayrıca, kafa derisi gibi cildin alanlarını oksidatif stres ve hasara karşı korur. Bu önemli çünkü saç derisindeki hasarlı cilt, düşük saç kalitesine ve daha az saç köküne neden olabilir.

Dahası, avokado , esansiyel yağ asitlerinin harika bir kaynağıdır. Bu yağlar vücut tarafından üretilemez, ancak hücrelerinizin temel yapı taşlarıdır. Esansiyel yağ asitlerindeki eksiklik saç dökülmesine neden olur.

Özetle avokado, saç uzamasını artırabilen bir antioksidan olan E vitamini bakımından zengindir. Ek olarak, saç büyümesi için çok önemli görünen önemli bir yağ asidi kaynağıdır.

7. Kuruyemişler (Saçı Besleyen E, B Vitaminleri, Çinko Ve Esansiyel Yağ Asitleri)

Kuruyemişler lezzetli, keyifli ve saçı besleyen, uzatan besinlerdir.

Örneğin, bir avuç  (28 gram) badem günlük E vitamini ihtiyacınızın % 37’sini bir şekilde sağlar. Dahası, kuruyemişler çok çeşitli B vitaminleri, çinko ve esansiyel yağ asitleri sunarlar. Bu besinlerin herhangi birindeki eksiklik saç dökülmesine neden olmaktadır. Kuruyemişler ayrıca, iltihaplanma ve düşük kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere, saç uzamasının yanı sıra çok çeşitli başka sağlık yararlarıyla da öne çıkarlar.

Kuruyemişler, E vitamini, B vitaminleri, çinko ve esansiyel yağ asitleri gibi besinlerle doludur, bunların tümü saç büyümesini teşvik eder ve diğer birçok sağlık yararına bağlıdır.

8. Tohumlar (Saç Uzamasını destekleyen E vitamini, çinko ve selenyum)

Tohumlar, nispeten az kalorili büyük miktarda yaralı besin sağlayan gıdalardır. Bu besinlerin çoğu saç uzamasını destekleyebilir. Tohumlar, E vitamini, çinko ve selenyum içerir.

Bir avuç (28 gram) ayçiçeği tohumu, günlük E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık% 50’sini, çok çeşitli saç sağlıklı B vitaminleri sağlar. Keten tohumu ve chia tohumu gibi bazı tohumlar da omega-3 yağ asitleri sağlar .

1 avuç (28 gram) bir keten tohumu porsiyonu 6.388 mg omega-3 yağ asidi sağlar. Bu, omega-3 yağ asitlerinin yarısından bir fileto (178 gram) somondan daha fazladır. Keten tohumu, vücutta yağlı balıklarda bulunan omega-3’ler kadar verimli kullanılmayan bir tür omega-3 yağ asidi sağlar.

Çeşitli besin maddelerini elde etmek için keyifli bir tohum karışımını tüketmek en iyisidir.

9. Tatlı Biber (A ve C Vitaminiyle saç tellerini güçlendir)

Tatlı biber, saç uzamasına ve sağlıklı gelişimine yardımcı olabilecek mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Bir sarı biber, portakalın yaklaşık 5.5 katı C vitamini sağlar.

C vitamini, saç tellerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek kolajen üretimini desteklemeye yardımcı olur. Aynı zamanda saç tellerini oksidatif strese karşı koruyabilen güçlü bir antioksidandır.

Oksidatif stres, serbest radikaller vücudun antioksidan savunma sistemini bastırdığında ortaya çıkar. Bu durum saç dökülmesi ve saç beyazlamasına sebep olur. Tatlı biberler aynı zamanda mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini, saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olan sebum üretimini teşvik ederken saç uzamasını hızlandırabilir.

Özetle tatlı biberler, saçın sağlıklı kalmasını sağlayan ve saçların uzamasına yardımcı olan iki besin maddesi olan zengin A ve C vitamin kaynaklarıdır.

10. İstiridye (Çinko Saçı Onarmaya Ve Uzatmaya Yarar)

İstiridye çinko ile dolu olan besin kaynaklarından biridir. Çinko, saç uzamasını ve onarım döngüsünü desteklemeye yardımcı olan bir mineraldir. Beslenmede ki çinko eksikliği, saç dökülmesine sebep olabilir.

Çalışmalar, çinko takviyesi almanın, çinko eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesinin etkilerini tersine çevirebileceğini göstermiştir.

Aman dikkat, çok fazla çinko alınması da saç dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden istiridye gibi yiyeceklerden çinko almak, takviyeler almaktan daha iyi olabilir, çünkü yiyecekler küçük fakat sağlıklı dozlarda çinko sağlar.

Özetle istiridye diyetindeki en iyi çinko kaynaklarından biridir. Bu mineral saç uzamasını ve onarım döngüsünü desteklemeye yardımcı olur.

11. Karides

Karides, saç büyümesini destekleme potansiyeline sahip birçok besin maddesi bakımından zengin popüler kabuklu deniz hayvanlarıdır.

Örneğin, karides harika bir protein kaynağıdır, B vitaminleri, çinko, demir ve D vitamini. 3.5 gram (100 gram) bir karides porsiyonu günlük D vitamini ihtiyacınızın% 38’ini karşılar.

Yağ oranı çok düşük olmasına rağmen, karides az miktarda omega-3 yağ asidi sağlar. Omega-3 yağ asitleri yönünden saç uzamasına yardımcıdır.

Özetle karides, saç büyümesine yardımcı olabilecek mükemmel bir protein, B vitamini, çinko, demir ve D vitamini kaynağıdır.

12. Fasulye

Fasulye saç uzatmak için gerekli olan bitki kökenli büyük bir protein kaynağıdır.

İstiridye gibi, fasulye de saçların uzamasına ve onarılmasına yardımcı olan iyi bir çinko kaynağıdır. 3,5 avuç  (100 gram) fasulye porsiyonu günlük çinko ihtiyacınızın % 7’sini karşılar (32 Güvenilir Kaynak).

Özetle fasulye, ideal saç sağlığı için gerekli olan büyük bir protein, demir, çinko ve biyotin kaynağıdır. Birlikte saçların uzamasına yardımcı olabilirler.

13. Soya fasulyesi

Çalışmalar, soya fasulyesindeki bileşiklerin saç uzamasını artırabileceğini göstermiştir. Bu bileşiklerden biri, soya fasulyesinde bol miktarda bulunan spermidindir.

Örneğin, 100 sağlıklı insanın yaptığı bir çalışma, spermidin bazlı bir besin takviyesinin, anajen faz olarak adlandırılan aktif bir saç uzama aşamasını uzattığını buldu. Saç folikülü ne kadar uzun olursa anajen fazda kalırsa, o kadar uzar.

Özetle soya fasulyesi, saç büyümesinin aktif fazını uzatabilecek bir bileşik olan en iyi spermidin kaynaklarından biridir.

14. Et

Et, birçok insanın beslenmesinde temel bir maddedir ve saç uzamasına yardımcı olabilecek besinler bakımından zengindir.

Etteki protein büyümeye yardımcı olur ve saç köklerinin onarılmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olur. 100 gram pişmiş sığır bifteği porsiyonu, 29 gram kadar protein sağlar.

Özetle et, sağlıklı ve güçlü saçlar için gerekli olan harika bir protein kaynağıdır. Özellikle kırmızı et, saçların uzamasına yardımcı olabilecek demir bakımından zengindir.

Bir yanıt yazın