Saçlarınızı Yeniden Canlandırın: Saç Detoksu Nedir?

Vücudumuzun yenilenmesi için detokslar yapıyor, ona uygun besleniyor hatta içecekler keşfediyoruz. Saçlarımızda soğuk geçen kışın ardından daha parlak daha canlı hale gelsin diye onlar da bir detoks istiyor olabilir mi? 

Uzun süre ısılı işlem, sık sık boyama ya da şampuanların içerisinde bulunan sülfat gibi maddeler saçlarınızın yıpranmasını tetikleyebilir. Günlük ya da haftalık yapılan bakımlar saçlarınızı toparlamaya yardımcıdır. Ancak bu kısa süreli bir çözümdür. Saçlarınızı toksinlerden arındırmak için saç detoksu yapmak en doğrusu olabilir. Saç uzamasına yardımcı olurken, dökülme kepek, egzama gibi saç sorunlarının da önüne geçebilirsiniz. 

Kış veya yaz sonrası saçlarınızı yeniden canlandırmak için yapabileceğiniz saç detoksu aslında zararlı olan şeylerden uzak durmanız anlamına geliyor. Parlayan ve hızlı uzayan sağlıklı saçlar için gerekli olanlar nelerdir bir bakalım;

Temiz Saç Derisi

Kepeksiz ve temiz bir saç derisi saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda temiz ve bakımlı bir görünüme kavuşmanıza da etki eter. Ölü derileri ve saç derisine sinmiş yağları temizlemek için selenyüm, sülfür, salisilik asit ve pritiyon çinko içeren bir şampuan kullanın.

Saç Kurutma Makinesi Kullanmayın

Saçlarınızı yıkadıktan sonra kurutma makinesi kullanmak cansız görünmesine sebep olabilir. Bu yüzden havlu yardımı ile kurumasını sağlayabilirsiniz. Çünkü saçlara en çok zararı ısı işlemleri veriyor.

Zeytinyağı Mucizesi

Yıpranan saçlarınızı kısa sürede toparlamanın yolu zeytinyağı ile masaj yapmak. Organik ve has bir zeytinyağı saçınızı yeniden canlandıracaktır. 1 çorba kaşığı zeytinyağını mikrodalga da 10 saniye ısıtın. Ancak çok sıcak olmasına ılık bir zeytinyağı yeterlidir. Çok sıcak bir zeytinyağı saç diplerinize zarar verebilir. Daha sonra kuru saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

Doğal antifungal içeren çay ağacı saç derisindeki kepeklerin giderilmesinde büyük bir yardımcı. Uzman dermatologların önerdiği çay ağacı yağı saç köklerindeki sivilcelerinde yol olmasında büyük bir rol oynuyor. Bu yüzden 5 damla çay ağacı yağı ile saç derinize masaj yapın ve 5 dakika bekletin.

Bir yanıt yazın