Keratin Bakım İçin İlk Adım: Keratin Nedir

Merhabalaar,

Keratin bakımın ismini sıklıkla duyuyor olabilirsiniz, keratin nedir ve kolaylıkla nasıl yapılabilir hadi hep birlikte bakalım!

Keratin aslında saçımızın ve tırnağımızın ana maddesidir. Saç yapımızın proteini olan keratindir, kopmalara yıpranmalara karşı dayanıklı olmasını sağlar. Saçın her telinde belli bir miktarda keratin bulunur. Ancak zaman içerisinde saçınız bu keratini yitirebilmektedir.

Saçımıza uyguladığımız ısı işlemleri, boyalar, sıkı toplamalar ve diğer dış etkenler yıpranmasına sebep olabilir. Yıpranan saçlar kırılmaya, kopmaya müsait ve daha kuru bir görünüme sahip hale gelebilmektedir. Bu yıpranmalar sonucunda saç nemini tutamaz, esnekliğini ve parlaklığını kaybedebilir.

Keratin bakım için aslında saçlarımızın ana maddesi ile onu doyasıya beslemek benzetmesi yapılabilir. Keratin bakım kırılmış saç tellerin, onararak canlılık ve parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Keratin içeren şampuan veya kremler ise güçlü kalmasını ve canlı görünmesini sağlar.

Keratin bakımı özenle yapmak gerekir. Keratin bakım öncelikle özel bir şampuan ile saç pullarının açılması ile başlar. Saçlarınızın pullarını açacak olan bu şampuan, kısa süre saçta bekletilir ve sonrasında yıkanır. Keratin saçınızda açılan pul boşluklarını doldurmalıdır. Sonrasında keratin bakımı saçınıza uygulayabilirsiniz. 15-30 dakika aralığında saçınızda beklettikten sonra sabitlik sağlamak için saça fön çekilmelidir. Sonrasında saçınıza bakımını destekleyecek bir şampuan kullanmanız gerekir.

Keratin Bakımın Saça Faydaları;

Bakım ile saça yüklenen keratin, normalde bulunandan daha fazla olacağı için daha parlak ve daha canlı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Pürüzsüz saçlarınıza, sonrasında şekillendirme işlemi yapmanıza gerek kalmayabilir. Düzleştirici etkisi ile keratin 3-4 ay kalıcı bir fön hali sizlere sunmaktadır. Sürekli bakımlı bir görünüm için ideal olan bu bakım aslında brezilya fönü ile benzer ancak farklı yönler taşımaktadır. Keratin bakım aslında saçlarınıza doyasıya bakım yaparak düzleşmesini sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın